آنچه باید درباره توالت فرنگی بدانیم

سرويس بهداشتي نيز مانند حمام بخش مهمي از خانه است و دكوراسيون آن اهميت زيادي در خانه دارد. براي اينكه يك سرويس بهداشتي شيك و مدرن داشته باشید و دكوراسيون زيبايي خلق کنید، سعي كنيد از ست كامل سرويس بهداشتي استفاده كنيد. منظور از ست، توالت فرنگي، بيده، روشويي، وان، زير دوشي، شيرآلات و اكسسوري حمام مي باشد.

اگر از ست هاي سرويس بهداشتي استفاده كنيد به دليل هماهنگ بودن همه وسايل، سرويس بهداشتي زيبا و مدرن خواهيد داشت. اين وسايل كاملا كاربردي بوده و در محيط خانه باعث رفاه و بهداشت بيشتر مي شوند. به دلايل ذكر شده در بالا مي توان گفت انتخاب سرويس بهداشتي مناسب و کارا امروزه یکی از تخصص های اصلی در امر تکمیل ساختمانهای نیمه ساز و ساختمانهای در حال بازسازی می باشد.

وجود برندها و تجهیزات متفاوت، ابعاد و اندازه های متفاوت، مسائل فنی نصب و اجرا مسائلی هستند که سازندگان و خریداران را گاهی با سردرگمی در انتخاب سرویس های بهداشتی مواجه می کند.

با مراجعه به بازار عرضه سرویس های بهداشتی می توانید مدل های توالت فرنگی متنوع و البته مناسب را پیدا کنید. لذا به منظور اشتراک گذاری تجربیات این گروه لیستی از مزایایی که در بین بهترین توالت های فرنگی رایج در بازار دیده ایم را در اختیار میگذاریم. امیدواریم بتوانیم اطلاعات مفیدی دراین زمینه در اختیار شما قرار دهیم تا تصمیم گیری برای خرید را تا جای ممکن برای شما آسان تر کنیم.

 

انواع توالت فرنگی از نظر ظاهر

توالت های فرنگی بنابر سلیه اشخاص در فرم ها و طرح های متفاوتی تولید می گردد. از محبوب ترین انواع آن می توان به مدلهای مربع و گرد اشاره کرد. در این میان برخی از برندها اقدام به طراحی و تولید شکل های مدرن و گاهی اوقات اشکال کلاسیک نموده اند که در نوع خود زیبا و پوشش دهنده سلایق افراد با توجه به سن و جنسیت می باشد.

آنچه باید درباره توالت فرنگی بدانیم

ابعاد و اندازه

توالتهای فرنگی ازنظر ابعادی از استانداردهای خاص خود تعبیت میکنند. به طور کلی عرض اغلب توالتهای فرنگی در دنیا در حدود 36.5 الی 37 سانتیمتر است. طول آنها بسته به نوع توالت فرنگی بین 54 سانتیمتر الی 72 سانتمیتر متغیر است. از آنجا که نشیمن و درب بر روی پن توالت فرنگی قرار می گیرد، فضای مفید مورد استفاده در حدود 30 الی 33 سانتمیتر است. لذا بسته به فضایی که در سرویس بهداشتی داریم و بسته به اشخاصی که قرار است از توالت فرنگی استفاده کنند میتوانیم از نظر ابعادی انتخاب مناسبی را داشته باشیم.

ارگونومی یکی از اساسی ترین مسائل در انتخاب توالتهای فرنگی است. بسته به کشورهای سازنده این استانداردها متفاوت است. اصولا کشورهای مختلف بنابر سلیقه، قد و قامت عمومی مردم کشوراین استاندارد ها را رعایت می کنند. لذا توجه به ارگونومی با توجه به طول مصرف از سرویس بهداشتی امری مهم تلقی میگردد که غالبا مورد توجه قرار نمیگرد.

انواع توالت فرنگی از نظر متریال (دوام و استحکام)

توالت های فرنگی بنابر کاربرد و مکان استفاده از مواد و متریال مختلفی ساخته میشوند. رایج ترین نوع متریال به لحاظ رعایت بهداشت فردی، سرامیک با لعاب است. تکنولوژی تولید لعاب و سرامیک در شرکتهای مختلف متفاوت است. همچنین ضخامت لعاب و مکانهای لعاب دهی در توالت فرنگی در قیمت و البته زیبایی و کاربرد آنها تاثیر گذار است. دقیقا به دلیل این که شما از توالت فرنگی برای سال ها استفاده می کنید باید متریال بیرونی و درونی مورد استفاده در توالت فرنگی را بررسی کنید. هر دو در نگهداشتن اجزای توالت فرنگی در کنار هم نقش دارند و تعیین کننده استحکام و دوام توالت فرنگی در گذر زمان هستند.

برخی از توالت های فرنگی از ورقهای استیل نیز ساخته می شوند که عمدتا مصارفی همچون داخل کابین هواپیما، مکانهای عمومی پر رفت آمد و… دارند.

کم مصرف و سازگار با محیط زیست

بهترین توالت فرنگی ها در بازار امروز توالت فرنگی هایی هستند که با مصرف بهینه آب و استفاده از متریال های مرغوب به حفظ محیط زیست کمک می کنند. برخی از برندها کاسه توالت فرنگی با لعاب آنتی باکتریال تولید می کنند که همه چیز را برای استفاده نفر بعدی کاملا بهداشتی و تمیز نگه می دارد. توالت فرنگی های دوراویت و سنیترا از این دسته هستند؛ چون هم در هنگام تخلیه آب کمتری مصرف می کنند و هم لعاب سرامیک آنها به گونه ای است که کمترین ماده تمیز کننده را برای شستشو نیاز دارند.

 

انواع توالت فرنگی از نظر تخلیه و شستشو

توالتهای فرنگی اولیه شستشو با تخلیه گردابی آب از مخزن صورت می گرفت که البته تخلیه به صورت کامل انجام نشده و مشکلات بسیاری را ایجاد میکرد. از این رو در سری های جدید دیگر از این روش برای تخلیه توالت فرنگی ها استفاده نمی شود.

به طورکلی تخلیه توالتهای فرنگی یا به صورت شستشوی کاسه از محظفه های تعبیه شده که اصطلاحا ریم نامیده می شود و یا بصورت شستشوی جت صورت می پذیرد. در هر دو روش آب از مخزن به وسیله مکانیزم تعبیه شده در مخزن از شبکه های تعبیه شده در نواحی فوقانی پن توالت فرنگی تخلیه و علاوه بر شستشوی کامل کاسه، فشار مناسب جهت تخلیه را نیز تامین می کند.

تکنولوژی ریملس یا نوریم (Rimless or No rim) جدید ترین روش برای شتشوی توالتهای فرنگی است.

آنچه باید درباره توالت فرنگی بدانیم

رنگ

بیشتر از 80 درصد توالت فرنگی ها رنگ سفید کلاسیک را دارند، اما شرکت های اروپایی هم هستند که توالت فرنگی هایی با رنگ های مورد پسند امروزی تولید می کنند که از بین اینها می توان به شرکت سنیترا ایتالیا اشاره کرد. شرکت سنیترا توالت فرنگی های والهنگ (دیواری) و بک تو وال خود را در رنگها و طرح های مختلف عرضه نموده است. استفاده از رنگهای منحصر به فرد و البته سازگار با 90 درصد سرامیک های روز دنیا باعث شده است تا این برند در میان طراحان داخلی و آرشیتکت ها از جایگاه خوبی برخوردار باشد. همچنین ترکیب این رنگها در کنتراست ایجاد شده با سایر المانهای سرویس بهداشتی نظیر شیرآلات و اکسسوری های حمام، جلوه خاصی را به محیط سرویس بهداشتی میدهد.

آنچه باید درباره توالت فرنگی بدانیم

نشیمن و درب توالت

یکی از اجزاء مهم در انتخاب توالت فرنگی، پن می باشد. از آنجا که پن در ارتباط مستقیم با آب و سایر مواد می باشد، لذا انتخاب توالتهایی با لعاب مناسب و ضخیم در این قسمت پیشنهاد میگردد. پن معمولا در اشکال مربعی، بیضی و دایره ای شکل و احجام نامتقارن طراحی و ساخته می شود. بسته با نوع طراحی مدرن و کلاسیک میتوانید نسبت به انتخاب شکل پن اقدام کنید.

از نقطه نظر ارگونومی بدن، پن توالت های فرنگی با اشکال بیضی و مربع به لحاظ سهولت استفاده از مقبولیت و محبوبیت بالاتری نسبت به سایر اشکال برخوردارند. اشکالی همچون گرد اغلب اوقات برای سرویس های بهداشتی کوچک و عمدتا سرویس کودکان استفاده میگردند. واضح است که در صورتیکه فضای سرویس شما اجازه استفاده از سایر توالتهای فرنگی را نمیدهد، انتخاب توالتهای گرد به دلیل سایز کوچکتر پیشنهاد میگردد. توالت فرنگی های بیضی و مربع شکل، اگر چه فضای بیشتری اشغال می کنند اما فضای نشستن بیشتری فراهم میکنند و اغلب برای کشورهایی که از شیر آفتابه و شیلنگ برای شستشو استفاده میکنند مناسب تر است.

نشینمن و درب توالت جزو قسمتهایی است که کمتر به آن توجه میگردد. درصورتیکه این قسمت با توجه به تماس مستقیم با بدن انسان جزو مهمترین اجزاء یک توالت شناخته میشود. لذا توصیه می شود در انتخاب دربهایی با تکنولوژی ساخت و البته ارگونومی و صد در صد بهداشتی کوشا باشید. یکی از تفاوت های اصلی توالت های برند با توالتهای متفرقه، توجه به نشیمن و درب آن می باشد. در صورتیکه از مواد غیر استاندارد در این بخش استفاده شود، می تواند بعد از مدتی به پوست شما صدمه بزند. لذا در انتخاب این قسمت نهایت دقت را بخرج دهید.

آنچه باید درباره توالت فرنگی بدانیم

معمولا نشیمن و درب از مواد PP و یا PVC استفاده میشود که البته در برخی از کارخانه به گرید بهداشتی بودن این مواد اهمیتی داده نمی شود.

جدیدترین نوع مواد قابل استفاده در این صنعت، Urea (اورئو) می باشد. تولید این محصولات فاز جامد به جامد و با ایجاد تغییر شکل در دما و فشار مناسب می باشد و نسبت به سایر مواد متداول از درجه بهداشتی بالاتری برخوردار می باشد. همچنین طول عمر این محصولات از سایر محصولات بالاتر می باشد. یکی از برندهایی که از این مواد برای تولید نشیمن و درب استفاده میکند شرکت سنیترا ایتالیا می باشد.

یکی دیگر از اجزاء مهم در انتخاب نشیمن و درب توالت فرنگی، توجه به لولاهای آن و پیچ های نصب آن است. اصولا دربهای توالت در دو نوع آرام بند و معمولی تولید میشوند. اخیرا برخی از درب ها بصورت ایزی ریموو(easy remove) طراحی شده اند که برای شستشو و نظافت سرویس بهداشتی بسیار حائز اهمیت می باشد. شرکت سنیترا ایتالیا جزو اولین شرکتهایی است که در این محصولات از لولاهایی با قابلیت تنظیم سرعت بسته شدن درب و نشیمن (آرامتر و یا سریعتر) استفاده می نماید. این ویژگی به شما اجازه می دهد تا درب توالت فرنگی شما با سرعت دلخواهتان تنظیم و عمل کند.

 

انواع توالت فرنگی از نظر ساختار طراحی

به طور طبیعی بسیاری از توالت های فرنگی مصرف کنندگان خاصی دارند درحالی که برخی دیگر به صورت انبوه و برای استفاده بسیاری از افراد تولید می شوند. نگاهی به لیست زیر بیندازید تا ببینید کدام نوع توالت فرنگی برای شما مناسب است.

به طور کلی دو طراحی اصلی برای توالت فرنگی وجود دارد.

  • توالت های فرنگی دیواری
  • توالت های فرنگی زمینی

آنچه باید درباره توالت فرنگی بدانیم

الف: توالتهای فرنگی دیواری (والهنگ)

توالت فرنگی های دیواری یا (Wall hung)  وال هنگها، امروزه به لحاظ ساختاری از اقبال بیشتری نسبت به توالت فرنگی های معمولی یا زمینی برخوردار هستند. زیرا علاوه برزیبایی، از حجم و ابعاد کوچکتری نسبت به توالتهای زمینی برخوردارهستند که این امر فضای بیشتری از سرویس را برای ترافیک سرویس در اختیار شما قرار خواهد داد. مخزن این گونه از توالت فرنگی ها، در دوران ساخت در داخل دیوار سرویس بهداشتی قرار گرفته و این توالت ها بر روی شاسی مخزن پیچ می گردند. بنابراین شما فقط کاسه توالت را در سرویس مشاهده میکنید. سیستم تخلیه از طریق سیفون قرار گرفته در دیوار و از روی کلیدهای قرار گرفته بر روی دیوار صورت می پذیرد. این توالتها به لحاظ فاصله ای که از زمین دارند و به راحتی به فضای زیر آن دسترسی وجود دارد جزو توالتهای محبوب قرار گرفته اند.

آنچه باید درباره توالت فرنگی بدانیم

ب: توالتهای فرنگی زمینی

توالتهای فرنگی زمینی خود به 3 نوع تقسیم میگردند

  • توالتهای فرنگی زمینی یک تکه

توالت فرنگی های یک تکه به توالت فرنگی هایی گفته میشود که مخزن و پن به صورت یک تکه قالب گیری شده اند. لذا به لحاظ ساختاری از وزن بیشتری برخوردار خواهند بود و لوله فاضلاب از جنس سرامیک ساخته شده و معمولا قطر این لوله 6 سانتیمتر است. اغلب توالتهایی که آکس ثابت دارند در این گروه قرار دارند. آکس فاصله مرکز لوله خروجی فاضلاب تعبیه شده بر روی زمین از دیوار پشت توالت فرنگی می باشد.

آکس های استاندارد معمولا 23، 25 و 30 سانتیمتر هستند.

بنابراین قبل از خرید توالت فرنگی از پایین توالت فرنگی موجود در منزل تان فاصله دیوار تا مرکز دریچه تخلیه را اندازه بگیرید. این کار به شما اندازه تقریبی محل تخلیه را می دهد. در بیشتر موارد، این اندازه 12 اینچ (30 سانتیمتر) می باشد که فاصله استاندارد است. بیشتر توالت فرنگی هایی که در فروشگاه های لوازم خانه به فروش می رسند را می توان در جای توالت فرنگیی که آکس آن با اندازه استاندارد 30 سانتیمتر؛ 2.5 سانتیمتر اختلاف دارد نصب کرد. یعنی اگر اندازه گیری شما بین 27.5 تا 32.5 هم باشد می توانید از مدل های استاندارد توالت فرنگی ها استفاده کنید. اما اگر فاصله مجرای تخلیه تا دیوار 25 یا 35 سانتی متر باشد باید توالت فرنگی را انتخاب کنید که با این فاصله هم خوانی داشته باشد.

 

  • توالت فرنگی زمینی دو تکه

توالتهای فرنگی دوتکه غالبا توالتهای اروپایی هستند که مخزن و پن به صورت جدا گانه از هم قرار دارند و در موقع نصب به یکدیگر نصب میگردند. به این لحاظ این نوع از توالت فرنگی ها فضای کمتری را اشغال میکنند و قطر لوله فاضلاب خروجی آنها معمولا 10 سانتیمتر است. اغلب توالت فرنگی هایی که آکس های متغییر دارند در این این گروه قرار دارند. معمولا این توالت فرنگی ها از آکس 10 سانتیمتر الی 33 سانتیمتر قابلیت نصب دارند. اغلب توالت فرنگی های زمینی دو تکه با خروجی فاضلاب افقی این امکان را به استفاده کنندگان می دهد تا بتوانند خروجی آن را هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی نصب نمایند. در صورتیکه خروجی فاضلاب بر روی دیوار قرار گرفته باشد، لوله خروجی قابلیت نصب از 7 سانتیمتر الی 17 سانتیمتر را داراست. در صورتیکه خروجی فاضلاب بصورت عمودی بر روی زمین قرار گرفته باشد، لوله خروجی سرویس بین 16 سانتیمتر الی 30 سانتیمتر قابل تنظیم خواهد بود.

  • توالت فرنگی زمینی بک تووال (back to wall)

توالت فرنگی بک تو وال به نوعی از توالت فرنگی گفته می شود که فلاش تانک آن بصورت مخفی داخل دیوار قرار دارد و پن توالت فرنگی روی زمین و به دیوار اتصال دارد. مزیت توالت بک تو وال اشغال فضای کمتر، زیبایی بیشتر و نیز بهداشت بالاتر نسبت به فرنگی های معمول می باشد.

توالت فرنگی های یک تکه گران قیمت تر هستند و نصب شان آسان تر از مدل دو تکه است اما تمیز کردن آن ها به خاطر داشتن شکاف کمتر راحت تر است. ولی از نظر عملکردی هر دو تقریبا یکسان هستند.

 آنچه باید درباره توالت فرنگی بدانیم

انواع سیستم های شستشو یا فلاش

سیستم شستشو یا فلاش (ریختن آب با فشار) در گذشته با فلاپرهای پلاستیکی انجام می شد. با گذشت زمان، سیستم های شستشوی جدید و موثرتر برای به حداکثر رساندن اثربخشی و عملکرد با حداقل مصرف آب اختراع شده است و این خیلی خوب است. اما مشکل این است که اکنون مدل های مختلف بسیاری برای سیستم های شستشوی توالت های فرنگی وجود دارد که هر کدام مزایای خودشان را دارد؛ این تنوع زیاد پیدا کردن بهترین توالت فرنگی را برای شما سخت می کند. توالت هایی که سیستم فلاش تحت فشار دارند آب کمتری نسبت به توالت های گرانشی مصرف می کنند.

  • مخزن تک حالته

توالت فرنگی های تک حالته برای دفع یک دکمه دارند لذا آب زیادی در هر بار تخلیه مصرف می کنند. توالت های جدیدتر دارای سیفون دو حالته هستند.

  • مخزن دوحالته

توالت های فرنگی هایی که دارای سیفون دو حالته هستند، این مکان را برای شما فراهم می آورند که بسته به نیازتان از میزان آب کمتر با بیشتر بهره ببرید. در سیفون های دو حالته از دو دکمه بالای مخزن استفاده می شود. یکی برای شستشوی فضولات مایع استفاده می شود و دیگری برای تخلیه فضولات جامد طراحی شده است. مزیت فلاش دوحالته این است که آب کمتری مصرف می شود چون در بسیاری از مواقع فلاش قوی مورد نیاز نیست. برندهای متنوعی از فلاش تانک در بازار موجود می باشد. اما تعداد محدودی از این برندها از سابقه و کارایی مناسبی برخوردارند. مهمترین آیتم در انتخاب فلاش تانک، انتخاب فلاش تانکهایی با خدمات پس از فروش مناسب و قطعات یدکی میباشد. پیشنهاد ما به شما استفاده از فلاش تانکهای گبریت آلمان و سنیترا پرتغال برای سیستم های والهنگ و بک تووال می باشد.

آنچه باید درباره توالت فرنگی بدانیم

قیمت توالت های فرنگی

قبل از انتخاب هر قابلیت بهتر است با یک هزینه مشخص شروع کنید چون هر چه انتخاب می کنید باید با میزان بودجه شما همخوانی داشته باشد.

تمامی موارد بیان شده در بالا نشان میدهد که هیچ ارزانی بی دلیل نیست و هیچ گرانی بی حکمت نیست. لذا پیشنهاد می شود قبل از مقایسه قیمت محصولات، به اجزاء تشکیل دهنده آنها و همچنین استانداردها و تامین کننده و عرضه کننده معتبر جهت اخذ خدمات و سرویس دقت گردد.

توجه به برند و کشور سازنده نیز از مسائلی است که باید به آن توجه کرد.

بطور کلی برای خرید هر وسیله ای سه سطح قیمت ارزان، معمولی و گران وجود دارد. توالت فرنگی های گران قیمت الزاما توالتهای لوکس نیستند اما با توجه به کیفیت، تکنولوژی تولید محصول، همچنین توجه به مسائل محیط زیستی و ارگونومی از قیمت بالاتری برخوردارند. توصیه می شود به کلیه موارد فوق با دقت توجه گردد.

 

آنچه باید درباره توالت فرنگی بدانیم
قیمت توالت فرنگی گلسارمدل پارمیس

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

×

گفتگوی آنلاین در واتساپ

×